Szycie miarowe płaszcza to opcja najbardziej luksusowa i najbardziej efektowna. Wymaga jednak sporo czasu – zarówno mojego, jak i klientki, która musi parę razy na przymiarce się zjawić. Potrzeba też sporo wyobraźni, by w kawałku tkaniny dostrzec produkt końcowy.
Na szycie miarowe często decydują się osoby o nietypowych sylwetkach, którym ciężko dobrać sobie rzecz w sklepie. Dobrą opcją jest także kupienie dobrej jakości płaszcza i oddanie go do zakładu krawieckiego na poprawkę. Jednak aby ta druga opcja się udała, trzeba pamiętać, że pomniejszanie i skracanie jest zawsze łatwiejsze, niż powiększanie i wydłużanie.
Jakie poprawki są możliwe do przeprowadzenia u krawcowej?
Skracanie.
Nawet jeśli rzecz jest podszewkowana, zdolna krawcowa, która zna procedurę szycia płaszcza, skróci płaszcz oraz rękawy z podszewką. Jeśli powie, że „to się nie da”, nie jest prawdziwą krawcową albo nie ma przemysłowego żelazka, a ręcznie podszywać zapasów na szew jej się nie chce 😉
Taliowanie
Druga w kolejności po skracaniu łatwa poprawka krawiecka.
Taliowanie można przeprowadzić:
– dorabiając pionowe zaszewki na wysokości talii
– wykorzystując szwy boczne
– wykorzystując szew tylny
– wykorzystując pionowe cięcia, jeśli płaszcz albo inna taliowana rzecz takowe posiada.
Krawcowa, która rozumie korelację między rzeczą a ciałem i ma tzw. „oko”, doradzi, jak najlepiej płaszcz zwęzić.
Zwężanie
Prawie wszystko, co szerokie, można zwęzić, np. rękawy. Można też zawęzić dół rozkloszowanego płaszcza.
Wymiana podszewki
Zdarza się, że poliestrowe podszewki przyszywane są nawet do płaszczy ze szlachetnych gatunków wełny, np. kaszmiru. Moim zdaniem to grzech, profanacja i totalny brak logiki, bo poliester skutecznie zabija cudowne właściwości termoregulacyjne wełny.
Jeśli taki płaszcz posiadamy, warto pomyśleć o wymianie podszewki. W moim cenniku taka poprawka zaczyna się od 180 zł, rośnie wraz z liczbą detali, jakie trzeba odszyć. Do tego cena podszewki – wiskozowe zaczynają się od 20 zł za metr bieżący, jedwabne kupuję od 45 zł za metr bieżący. Podszewka ma standardowo 140 cm szerokości, więc jeśli płaszcz w najszerszym miejscu ma poniżej 130 cm na szerokość, ilość potrzebnej podszewki to długość płaszcza + długość rękawa + 10% zapasu na podwinięcia i zapasy na szwy. Dla płaszczy o obwodzie większym, niż 130 cm, trzeba liczyć długość płaszcza razy dwa.
To były poprawki łatwe, teraz przechodzimy do trudniejszych i wymagających większych umiejętności krawieckich i konstruktorskich.
Zwężenie ramion
Aby wykonać taką poprawkę, należy rozpruć podszewkę, przewinąć płaszcz, by dostać się do spodu. Odpruć poduszki wypełniające ramiona, odpruć główkę rękawa, odciąć nadmiar materiału wystający poza ramię klienta, doklejamy taśmy wzmacniające, jeśli trzeba, dopasować odpruty rękaw do nowej dziury, przyszyć z powrotem wypełnienie (przyciąć je, jeśli trzeba), przewinąć płaszcz i zaszyć dziurę w podszewce.
Brzmi jak dużo pracy? Tak też jest. Cena za takie poprawki u mnie zaczyna się od 100 złotych
Skrócenie rękawa górą alias obniżenie główki rękawa
Jeśli rękaw na wysokości pachy pije, jakby był za wąski, mimo że fizycznie nie jest, zwykle to główka rękawa jest za wysoka.
Tę poprawkę często stosuje się razem ze zwężeniem ramion. Przeprowadza się ją podobnie – rozpruwamy podszewkę, odpruwamy główkę rękawa, obcinamy nadmiar, przyklejamy nową taśmę wzmacniającą, przyszywamy na nowo, etc. 
Skrócenie długości przodu i/lub tyłu szwem ramieniowym
Taka operacja bez odpruwania kołnierza czasem się udaje. Przeprowadza się ją podobnie, jak dwie powyższe, po prostu po odpruciu rękawa trzeba zwęzić dziurę na rękaw szwem ramieniowym.
Poprawki związane ze zmniejszaniem są łatwiejsze, niż związane z poszerzaniem, wydłużaniem i generalnie powiększaniem.
Wydłużanie
Jeśli chcesz wydłużyć spódnicę, sukienkę albo płaszcz o kilka centymetrów, a ma ona szeroki zakład na dole, należy ów zakład odpruć, rozprasować i znaleźć sposób na wykończenie dołu. Czasem stosuję lamówki – aby przyszyć lamówkę, potrzeba 0,5 cm zapasu na szew. Mając więc spódnicę z zakładem 4 cm, mogę ją wydłużyć o 3,5 cm.
Nie polecam tego rozwiązania dla tkanin, które ciężko rozprasować, ponieważ pozioma kreska może pozostać na zawsze. Często to te same tkaniny, które się nic a nic nie gniotą.
Wydłużyć rzecz można doszywając pasek innego materiału. Można też uruchomić wyobraźnię i odciąć kilka pasków z wydłużanej rzeczy, pomiędzy wszyć paski nowej tkaniny, najlepiej w kontrastującym kolorze  – dobranie identycznego odcienia zwykle nie jest możliwe.
Poszerzanie – popuszczanie
Weź za małą rzecz , wywiń na lewą stronę. Czy zapasy na szew są szerokie? Firmy celujące w wysoką jakość czasem pozostawiają zapasy na szew szerszy, niż standardowe 1cm, i wtedy można ubranie popuścić na szwie.
Poszerzanie – wszycie klina
Od razu mówię, że rzadko się podejmuję takich rzeczy.
Można rozciąć rzecz po bokach i doszyć kilkucentymetrowy lampas, najlepiej z tkaniny elastycznej. W przypadku spódnicy albo spodni operacja może zakończyć się sukcesem, w przypadku luźnej sukienki o oversize’owych rękawach też. Jednak w przypadku rzeczy z rękawem musimy poszerzyć bok i rękaw jednocześnie, masakrując fason całości w obrębie ramion i główki rękawa. Dla kogoś takiego, jak ja, kto ma ambicję nie wypuścić z pracowni fuszerki, oznacza to dalsze poprawianie w obrębie główki rękawa, pachy i ramienia. Ponadto ciężko dobrać materiał elastyczny tak ciepły, jak wełna, zatem poszerzanie płaszcza wełnianego za pomocą innej tkaniny może sprawić, że będzie Ci zwyczajnie zimno.
Podniesienie talii
Jeśli talia wypada za nisko, należy odciąć nadmiar materiału od góry i przyszyć dół wyżej. W przypadku rzeczy z odcięciem w talii sprawa jest oczywista. W przypadku rzeczy bez odcięcia trzeba je w 99% przypadków dorobić. 
Przesunięcie szlufek
Jeśli fason płaszcza jest prosty, a dopasowujesz go do sylwetki paskiem, czasem wystarczy zwyczajne odprucie szlufek i przyszycie ich w nowym miejscu.
Podsumowując:
– Rzecz do późniejszej poprawki powinna być raczej za duża, niż za mała
– Najlepiej zanosić do poprawki rzecz dopasowaną w ramionach i biuście, a poprosić krawcową o wytaliowanie, zwężenie, skrócenie
– Jeśli jesteś osobą niską, możesz poprosić o podniesienie talii
– Jeśli jesteś osobą wysoką i talia przypada za wysoko, możesz albo kupić płaszcz nietaliowany dopasowany paskiem i poprosić o przesunięcie szlufek, albo kupić za luźny w talii i zanieść do krawcowej takiej jak ja, która lubi kombinować i stworzy Ci tę talię niżej 😉
– Najlepiej skonsultuj zakup z osobą, która będzie wykonywać dla Ciebie poprawkę 🙂
Jeśli masz jakiś stały problem odzieżowy (np. rękaw zawsze za długie, talia zawsze za nisko/za wysoko), koniecznie zaprzyjaźnij sie z krawcową 😉